Reflektime nga ditari i nje drejtoreshe


Shume nga ju keni bere ose e keni ne mendje pyetje, “si arrita une te behem drejtoreshe?” Edhe me shume te drejte. Ne kete vend nuk eshte  lehte te behesh drejtoreshe. Aq me teper kur je femer dhe pak a shume e shemtuar si une. Tani qe jam ne burg kam cik kohe te lire te merrem me shkrime, ndaj po ndaj nja dy tre sekrete me ju. Te behesh drejtoreshe nuk ka te beje edhe aq shume me paraqitjen sesa me paraqitshmerine. Kete fjalen e fundit nuk besoj ta kuptoni mire ndaj po jua shtjelloj me tej. Drejtresha, si cdo person … Vazhdoni leximin Reflektime nga ditari i nje drejtoreshe

Krrimbat


“Sa metër kub dru ke ngrënë në jetën tënde?”i thotë krrimbi i tokës krrimbit të drurit. “Qenke shumë kurioz si krrimb toke që je”ia kthen krrimbi i drurit nga dega ku kish hipur. Kjo nuk ishte një degë dosido, por nga ato degët e gjata që ecin horizontalisht me tokën duke e cikur atë në disa vende. Pa keto pika ku mbështetet në tokë, dega do ish thyer me kohë, dhe ishte pikërisht në një pikë të tillë ku dy krrimbat po bisedonin. “dru kam ngrënë sa të duash e do ha sa të kem qoftë edhe një dhëmb në … Vazhdoni leximin Krrimbat

Nuk eshte e lehte te jesh gjykates


nga Zagar Njeri, ish kryetar i larte i ish gjykates Te dashur te pandehur. Ngaqe tani jam dhe une njeri prej jush, po ju flas hapur mbi disa gjera qe mund ti merrni edhe vet me mend. Nejse, ajo qe dua te them eshte qe nuk eshte e lehte te jesh gjykates ne kete vend. Stresi dhe ankthi qe kemi ne, gjykatesit, eshte pak a shume njelloj si edhe stresi dhe ankthi i atyre qe i denojme sipas ndonje ligji po nuk na dhane ndonje lek. Te qenit gjykates eshte profesion i veshtire. Nuk jua rekomandoj te zgjidhni kete profesion … Vazhdoni leximin Nuk eshte e lehte te jesh gjykates

ia futem squfurit sirian, por jo kancerit


Studiuesit vendas dhe te huaj jane ne nje simfoni mendimi qe disa lloje plehrash kimike shkaktojne kancer. Ky fakt shkencor eshte nje fakt i paevitueshem i jetes ne Shqiperi, ku keto lloj kimikate gjenden me shumice. “Ndersa gazi i armes kimike Sarin e vdes njeriun per pak minuta, kanceri e torturon njeriun per disa muaj perpara se ta vdesi, prandaj kanceri eshte nje vrases me sadist sesa helmrat kimike” thote per mediat Barmi Kocifozi, nje studies i semundjeve te pasherueshme. “Me mire ti kishim mare armet kimike dhe me perfitimet e tyre te kishim bere pak qejf perpara se te … Vazhdoni leximin ia futem squfurit sirian, por jo kancerit

Skenderbeu


“Nuk isha unë që ju solla lirinë. E gjeta mu këtu.”  Ky plakushi muskuloz ketu me lart duke ndare njerez ne dysh me shpaten e tij te madhe eshte Skenderbeu. Per ata qe nuk e dine akoma, Skenderbeu eshte heroi kombetar i kombit tone. Duhet te jesh komplet trung rrapi me doktorature nga UET ose UFO ose ndonje “U”niversitet tjeter Shqiptar qe mos te dish kaq gje. Te ishte Skenderbeu gjalle sot do te ta priste koken si bostan e do ua jepte kalamaqve per te lozur futboll, sepse nje koke bosh nuk hyn ne pune per asgje tjeter. Sidoqofte … Vazhdoni leximin Skenderbeu

Pershendesim mikun tone te vjeter Sali Berisha me rastin e daljes ne pension


Perpara![/caption] Arritem me ne fund ne ate dite, kur luani i paepur i politikes shqiptare, kali i palodhur i qerres se tranzicionit, Sali Berisha, te heqe jelekun antiplumb e te dorezoje çelesat e stalles. Ky eshte nje lajm qe ka shkaktuar po aq gezim sa shkaktoi renia e diktatures komuniste ne vitet 90, prandaj o Sali ne rradhe te pare te falenderojme qe pas 20 vitesh tranzicion na dhe prap nje gezim te tille. Shyqyr! Si nje ari i lyer me mjalt njeriu e i rrethuar nga mizat, do te ngelesh ne mendjen tone dhe per ca kohe o Sali, … Vazhdoni leximin Pershendesim mikun tone te vjeter Sali Berisha me rastin e daljes ne pension

e nxorri koken edhe kjo dite


do te vije ajo dite qe edhe kuajt te fitojne te drejten per te votuar. Kush e di a do te linde prap dielli neser. Apo pasneser? Vetem une KokQepa, si sherbetori i pervuajtur i mendjes suaj te bute qe grindet perdite me bythen e ulur ne kolltuk, e di. Duke i uruar vetes edhe 4 vite te tjera plot me dite si keto qe kaluam, kemi edhe nje urim per juve me ane te njerit prej shkrimeve tona te para: << Vazhdoni leximin e nxorri koken edhe kjo dite

Si puthet bytha?


Puthja e bythes, ky ritual kulturor e shoqeror, eshte kollona kryesore qe mban ne kembe sistemin aktual politiko-shoqeror ne vendin tone. Si i tille, ky ritual duhet ulur ne baza te shendosha shkencore ne menyre qe brezat qe vijne te trashegojne eksperiencen e vyer te atyre qe ikin. Ne vendin tone te vogel ka vetem dy lloje njerezish, njerez perparimtar dhe praparimtar.  Balanca e forces midis ketyre dy llojeve qendron ne avantazh te thelle te praparimtareve, prandaj jane pikerisht keta qe vendosin fatet e vendit sot dhe ka shume gjasa do te vazhdojne te te ardhmen. Ne interes te ketij … Vazhdoni leximin Si puthet bytha?

Zbutja e Gruas se eger


nga Koço Koqethati Dikur, jeta e burrit ka qene e veshtire. Ai ishte i lodhur me pune te rende fizike ne shtepi, ne are, me parmende, ne gjueti. Ai luftonte per te mbijetuar kunder kafsheve te tjera te egra. Ai me zorr mbijetonte. Mirepo cilesia e jetes se burrit u permiresua dukshem me zbutjen nga ana a tij te gruas se eger, nje specie kjo me shume vlera. Kjo ngjarje historike duhet te kete ndodhur diku aty nga mijvjeçari i 3te para eres sone, disa mijra vjet pas zbutjes te shumices se kafsheve te tjera shtepiake; si lopes, gomarit, qenit, … Vazhdoni leximin Zbutja e Gruas se eger

Doreheqja ime (nje mesazh nga Papa ne opozite)


Te dashur miq, Degjova qe “doreheqja” ime eshte perfolur ne te gjitha gjuhet e botes, madje edhe ne gjuhen tuaj shqipe ku fjala “doreheqje” nuk kuptohet mire. Tani qe nuk jam me Pape, ndoshta eshte e udhes te reflektoj mbi kohen gjate te ciles isha Pape, dhe tju them nja 2-3 gjera me nje lloj sinqeriteti qe nuk mund ta shprehja me pare, per shkak te detyres. Ato 8 vjet si kreu i kishes katolike mund tju them qe kane qene disa nga vitet me interesante te jetes sime. Shperndava mesazhin e bibles neper bote, per paqe, harmoni dhe si … Vazhdoni leximin Doreheqja ime (nje mesazh nga Papa ne opozite)