Tom&Derri


Lajme te reja vijne nga bota e shou bizit qe do tju bejne ti zgerdhini ato dhembet e palare ashtu sic nuk i keni zgerdhire asnje here me pare. Tom dhe Derri, nje telenovele e re e bazuar ne nje histori te vertete ku askush nuk thote te verteten. Kjo telenovele po vjen prane jush ne nje nga ekranet e shumta qe ekzistojne per te argetuar dembela stambolli si puna jote. Ky shou do tju ngule para ekranit si me gozhde trau me keq se big brother. Do tju beje tru rrah zemra me shpejt e truri me ngadal. Do … Vazhdoni leximin Tom&Derri

Shpetim Gjika del nga gjykata duke hedhur valle labce


Kryetari i bashkise se Vlores, Shpetim Gjika, ka gjetur nje menyre te vecante per te dale nga gjykata ku rrezikonte te denohej me burg per korrupsion. Duke hedhur valle labce. I rrethuar nga valltare profesioniste dhe amatore nga lumi i Vlores, Gjika me nje buzeqeshje horizontale qe i tregonte nje rresht te drejte dhembesh, tha: “drejtesia foli, tani te gjithe duhet te qeshin ose te heshtin ose te kercejne me mua.” Pastaj ia mori nje kenge labe me iso. Vazhdoni leximin Shpetim Gjika del nga gjykata duke hedhur valle labce

Gezuar Kurban Nishanin


Të dashur, të nderuar dhe të respektuar, te rruar e te parruar, besimtarë myslimanë shqiptarë kudo ku ndodheni, ne xhami, rruge, bulevard, rrugice, trotuar, dyqan mishi hallall, Siri, Shijak, Elbasan apo Tiran. Gëzuar Kurban Bajramin! Gëzuar këtë ditë të lumtur! Gëzuar këtë festë të madhërishme që na afron me njëri-tjetrin kur fëmijëve u jepen dhurata, ushqimi ndahet me fqinjin dhe fukarain, i ngopuri kujton të uriturin, i urituri kujton te ngopurin, pasunari fukarain, fukarai pasunarin, i shëndetshmi të sëmurin, i semuri te shendetshmin, i suksesshmi hallexhiun, hallexhiu hallet, dhe të gjithë së bashku kujtojmë Zotin, Perëndinë ose Allahun. Këtë Kurban … Vazhdoni leximin Gezuar Kurban Nishanin

Shpetim Gjika shkon duke hedhur valle ne gjyq


Kryetari i bashkise se Vlores, Shpetim Gjika, ka gjetur nje menyre te vecante per te shkuar ne gjyq. Duke hedhur valle labce. I rrethuar nga valltare profesioniste dhe amatore nga lumi i Vlores, Gjika ka udhehequr grupin qe nga godina e bashkise deri ne godinen e gjykates, duke ngritur pluhur rrugeve gjarperuese te qendres se qytetit te ngushtuara kohet e fundit prej ndertimeve te shumta te pallateve dhe godinave te tjera abuzive. Me te mberritur ne gjykate, nje nga kerkesat kryesore te Gjikes ishte qe te lejohej te mbrohej prej akuzave duke kenduar me iso. Vazhdoni leximin Shpetim Gjika shkon duke hedhur valle ne gjyq

Skenderbeu


“Nuk isha unë që ju solla lirinë. E gjeta mu këtu.”  Ky plakushi muskuloz ketu me lart duke ndare njerez ne dysh me shpaten e tij te madhe eshte Skenderbeu. Per ata qe nuk e dine akoma, Skenderbeu eshte heroi kombetar i kombit tone. Duhet te jesh komplet trung rrapi me doktorature nga UET ose UFO ose ndonje “U”niversitet tjeter Shqiptar qe mos te dish kaq gje. Te ishte Skenderbeu gjalle sot do te ta priste koken si bostan e do ua jepte kalamaqve per te lozur futboll, sepse nje koke bosh nuk hyn ne pune per asgje tjeter. Sidoqofte … Vazhdoni leximin Skenderbeu

Viktima e shkuljes se veshit hyn ne greve urie


Sapo morrem vesh listat e atyre qe do na lodhin veshet deri ne diten e zgjedhjeve, viktima e veshit dhe diplomati me i afte nga te gjithe ata qe e kane ate vend pune me mik, Egin Ceka, i biri arkeologut dhe politikanit Neritan Ceka, i eshte kthyer greves se urise, kesaj forme proteste te perdorur edhe me pare per arsye politike, per te drejtat e veshit. Publiku Shqiptar i raskapitur nga veshet nga e gjithe kjo histori, nuk rreagoi fare, sepse sipas Eginit “s’njeh vlerat” e veshit. “Shqiptaret shkulin vesh te ndryshem perdite e nuk ia krruajne dyllin fare” … Vazhdoni leximin Viktima e shkuljes se veshit hyn ne greve urie

Me doren mbi bllok


Sot u krye nje ceremoni e thjeshte por kuptimplote, betimi solemn per marreveshjen Meta-Rama. Ngaqe te dy jane ateiste, Meta ofroi bllokun e tij qe shqiptaret e mbajne mend nga videoja Meta-Prifti, per te bere betimin me njeren dore mbi bllok e me tjeren ne xhep. Mbas betimit, Meta e nxori doren e djathte nga xhepi, krruajti hunden, u mendua pak, dhe tha: “Me ca ka ndodhur ne te kaluaren le te merren historianet, arkeologet dhe satiristet, ketej e tutje po hapim nje faqe te re ne bllokun tim. Ky bllok eshte kushtetuta jone. E gezofshim!” Rama nuk foli. Meqe … Vazhdoni leximin Me doren mbi bllok

votoni 3 ligjet e njutonit merrni 100 euro, 1 dashnore


Megjithese shumica e rinise shqiptare nuk i njeh 3 ligjet e Njutonit, jane pikerisht ato qe po pengojne integrimin ne xhepin e cdo te riu mbi moshen 16 vjec, te nje kartmonedhe 100 euroshe fringo te re. Levizja e tre ligjeve, nje parti e re politike, po ndermerr nje nisme te re. Kush i njeh tre ligjet e Njutonit merr 100 euro dhe nje dashnore me te cilen mund ti shpenzoje ato 100 euro per qejf. Perpara!       Vazhdoni leximin votoni 3 ligjet e njutonit merrni 100 euro, 1 dashnore