Dembelat e Stambollit


Me pelqejne keta dembelat e Stambollit Asgjene e bejne me bukur se askush fjalet i kane si pikat e nje shiu monoton me pikon tavani ne nje kove qe mbush   tymi duhanit eshte nje re e dendur,  qe e ka shpirtin tek avullimi i rakise nje shpirt i lodhur si nje mize qe i bie me koke xhamit te dritares se piste gojet bashke-shkrepse pa pushim hapen, mbyllen, pertypin, emra, lajme, sport e peshtyjne gelbaza opinionesh, ne dyshemene e kohes se hedhur kot.     Advertisements Vazhdoni leximin Dembelat e Stambollit

“Pordhet e Tokes sone”


Teshtiva! e per pak peshtyva pashaporten e atdheut tim.   Ne e duam atdheun sic do miu djathin E hame me babezi e pastaj ia mbathim Sikur na ndjek nje qen pa dhemb por i zgjebosur, kocke e lekure e i terbuar Qe mban ne goje nje kocke betoni te shkulur nga nje bunker i shkaterruar Ku fle mes fekalesh te thara nje ide e dhjere e cmendur, e pastrehe, e parruar Ideja qe ky vendi jone i vogel fsheh brenda tij nje hale te madhe ku balta eshte me e embel se bakllavaja Zhurrma me e embel se tallavaja … Vazhdoni leximin “Pordhet e Tokes sone”

Nishani uron Shqiptaret me rastin e Shen Valentinit, “U martofshi te gjithe!”


Nuk ka munguar urimi i presidentit Nishani me rastin e Shen Valentinit. Te Dashur qytetare ju pifsha dolline ne dasmen tuaj ju pifsha rakine! Ne kete dite te shen Valentin u martofshi te gjithe me trashegim! mishi ne hell helli ne mish gezofshim se bashku nje qind fish! Kete urim po jua qendis, Presidenti juaj i dashur ne diten e dashurise. Vazhdoni leximin Nishani uron Shqiptaret me rastin e Shen Valentinit, “U martofshi te gjithe!”

Presidenti Nishani uron shqiptaret me rastin e 1 Prillit


Erdhi Prilli dhe pranvera u mbushte pylli plot me derra ciftja bam, zagari ham syrin pushke, nishanin nishan gjahtare e peshkatare ju vafte dita mbare. ne kete dite te shenuar qofshi te gjithe te gezuar te pasur e te punesuar te sapo punesuar e te sapo pushuar te mallkuar e te uruar te merzitur e te lumturuar te zbuluar e te mbuluar te rruar e te parruar te harruar e te paharruar te duruar e te paduruar te mesuar e te pamesuar te diplomuar e te pa diplomuar te semure e te sheruar te gjykuar e te para gjykuar te … Vazhdoni leximin Presidenti Nishani uron shqiptaret me rastin e 1 Prillit

Kokepalar mos rri po zhduku


Sapunin ta hengri lopa u be bajge kokepalar mos rri po duku kokepalar!   ujin ta mori lumi lum e det! kapi lesht e kokes fort dil ne breg!   Mjaft u lave me shurren tende o qaflesh kujto morrat qe po te hane morre vesh?   ta ka bere jot’eme ate koke te papare! si s’te lodhi ky pisllek kokepalar!   te jane ngjitur floket me lere si litar mos u mbyt me litarin tend kokepalar!   kokpalare e bythepalare jemi keq te ngrihemi qe te tere shejtan e dreq!   boll u bere lapidar o i papare nxirru … Vazhdoni leximin Kokepalar mos rri po zhduku

An


duke qarë e duke ikur duke u ndezur e duke u fikur duke ngare e duke zbritur po vajtoj me denese anes vrimes se halese si nje mut i thare ne diell do tju mbetem ne kujtese. lum e det do çaj me not do vajtoj  do qaj me lot lakuriq dhe i krekosur tru e shpirt i nakatosur gjakatar e zemerderr nga frika me benin nder.   jam “ne ikje” jam “ne detyre” jam i poshter jam i ndyre kur ju qani bashk me mua me villet e qeshura ne fytyre. se pas vdekjes mbiu ngordhja une nuk zbrita … Vazhdoni leximin An

Plot per Plot


Nishan Poeti[/caption] Pas debutit te tij si poet < , Presidenti Bujar Nishani i frymezuar nga pranvera dhe vera qe nuk eshte larg, vjen afer jush me keto vargje te derdhura me pasion nga pena e tij. Nje koleksion poemash dhe vjershash per tjua bere diten me te ndritur dhe naten me te ngrohte, shpirtin me te forte e mendjen me te lehte.       Plot per Plot Ky eshte nje urim kini durim do qeshni me lot nuk do qani dot do te gezoheni plot ne lulishtet plot me lule ne dasmat plot me daulle qofshin berxollat plot me … Vazhdoni leximin Plot per Plot