Plumbi qorr te gjen me ere


Plumbi qorr ka zhvilluar nje sens nuhatje qe e mundeson ate qe megjithese qorr, te te ndjeke nga pas kudo qe te vesh. Ky eshte konkluzioni i nje studimi te departamentit te shkencave ballistike te universitetit “Mato Gruda” ne Dukagjin te Shkodres. Por, para se te kuptoni se si funksionon plumbi qorr, duhet te mesoni gjithashtu se si funksionon presioni – keshtu mbyllet studimi duke i lene hapesire lexuesit qe te konsideroje edhe hapesira te tjera te mundshme te veprimit te plumbit qorr. Advertisements Vazhdoni leximin Plumbi qorr te gjen me ere

Shkencetaret Shqiptare Fotografojne Pordhen


Nderkohe qe opinioni publik eshte i preokupuar me fenomenin e fotografimit te votes, nje lajm shkencor e ka ndryshuar sado pak atmosferen politike parazgjedhore me nje arritje te madhe te shkences sone, fotografimin e pordhes. “Kjo arritje e ve shkencen tone ne te njejtin nivel pararoje me shkencen boterore” thote udheheqesi i grupit shkencor dhe njekohesisht kryetar i akademise se shkencave Gudar Beqiraj. “Ne fillim i beme X-ray te fendes, pastaj arritem deri tek radiografia e pordhes se njome.” Qe te kuptoni rendesine e ketij zbulimi mjafton tju kujtojme qe njeriu pushon se dhjeri ne breke ne momentin kur kupton … Vazhdoni leximin Shkencetaret Shqiptare Fotografojne Pordhen

Qeni leh per qejf


Nje grumbull studiuesish shqiptare nga akademia e shkencave si edhe disa universitete publike dhe private, pas nje studimi te gjate, kane arritur ne konkluzionin e perbashket qe Qeni, ose sic njihet ne gjuhen shkencore “Cannus Hum Hum”, leh per qejfin e tij. “Kemi kaluar ore, dite e jave te tera duke degjuar qente te lehin, dhe jemi te bindur plotesisht qe qeni leh pa asnje lloj shkaku. Thjesht leh sepse i pelqen, domethene per qejf” thote Lufter Xhuveli, njeri prej drejtuesve te grupit studimor. “Ka edhe qen te cilet lehin kur i urdheron dikush. Keta jane qener te punesuar. Sidoqofte … Vazhdoni leximin Qeni leh per qejf

ata qe vjedhin ne shqiperi i heqin titullin atij qe vodhi ne amerike


Akademia e Shkencave të Shqipërisë i ka hequr titullin “Akademik” dhe ne vend te tij i ka vene titullin “Hajdut” Kosta Barjabës, pas vjedhjes që ky i fundit ka bërë gjate pushimeve te fundvitit ne Amerike. Sipas te dhenave qe disponon KokQepa, ka shume gjasa qe vjedhjen ne fjale ta kete bere gruaja e Kostes, e cila bashke me rrobat te cilat ishin te gjitha rroba grash, vodhi edhe nje brisk rroje i cili edhe mund te kete qene dhurate per te shoqin, pra e shumta Kosta mund te jete fajtor vetem per pranimin e nje dhurate te vjedhur. Sidoqofte, akademia … Vazhdoni leximin ata qe vjedhin ne shqiperi i heqin titullin atij qe vodhi ne amerike

Pafundesia e Fundme e Idiotsise


Nje studim i hollesishem i akademise se shkencave te shqiperise i titulluar: “Pafundesia e Fundme e Pafundesise,” dhe i udhehequr nga matematikani me fame kombetare dhe njekohesisht kryetari i akademise, Gudar Beqiraj, avancon tezen se, neqoftese ke nje numer te pafundem majmunesh te vendosur perpara nje numri te pafundem kompjuterash ku shtypin tastieren ne menyre te cfaredoshme per nje kohe te pafundme, eventualisht njeri nga keta majmune do te shkruaje te gjithe librat e Enver Hoxhes nga i pari deri tek i pese dhjet e pesti, germe per germe e pike per pike. Ndonje majmun tjeter gjithashtu do te arrije … Vazhdoni leximin Pafundesia e Fundme e Idiotsise

nga shishja me benzine tek bomba molotov, nje hap i madh shkencor


Sot shenohet nje dite e vecante ne histori, 100 vjetori i shpikjes se bombes molotov. Kjo shpikje qe ka gjetur nje perdorim te gjere ne bote dhe eshte quajtur me shume emra qe nga: “anti-tanksi i njeriut te varfer”, “pordha e hidhur e hakmarrjes”, “nje pike shiu nga sketerra”, eshte nje nga shpikjet me te medha te njerezimit pas asaj te zjarrit. Po botojme ketu skicen origjinale te kesaj shpikjeje, e skicuar nga vete Molotovi i madh ketu e afer 100 vjet me pare.   Vazhdoni leximin nga shishja me benzine tek bomba molotov, nje hap i madh shkencor

rritet prodhimi i tapave


TIRANE — Shume pak njerez e dine qe Shqiperia qendron ne pararoje te prodhimit te tapave ne bote. Tapa, ky objekt ne forme cilindrike me prejardhje pemore qe perdoret per te mbyllur shishen e rakise, te vajit, uthulles, veres ose edhe cdo lloj shishe tjeter, eshte me shume rendesi per ekonomine e vendit ku keto lengje perdoren shume. Si nje element me rendesi vitale ne ekonomine kombetare, ky objekt ka frymezuar shume anetare te akedemise se shkencave ne projekte studimore te orientuar drejt shkences se tapologjise. Tapologjia, kjo dege e re e matematikes qe po lind pikerisht ketu tek ne, … Vazhdoni leximin rritet prodhimi i tapave

KokQepa u ben thirrje te gjithe Shqiptareve te djegin Diplomat e Titujt Shkencore qe kane marrë ne Shqiperi 22 Vitet e Fundit


Nje katharsis shkencor kombetar sapo ka filluar. 10 akademikë kanë djegur sot gradat e tyre shkencore. Te indinjuar qe te diplomuarit e tjere qe kane edhe teserat e PD-së vleresohen me shume sesa ata pa tesera, keta 10 luftetare te lirise nga zgjedha e letres pa vlere, i kane djegur ato. Po te digjen te gjithe diplomat dhe titujt fallco qe jane dhene keto 22 vjetet e fundit do te behet nje zjarr me i madh sesa i qe shkrumboi pyjet dhe kullotat kete vere. Shume shqiptare deri tani i kane perdorur keto lloj diploma si leter higjenike, e megjithate ne cfaredolloj … Vazhdoni leximin KokQepa u ben thirrje te gjithe Shqiptareve te djegin Diplomat e Titujt Shkencore qe kane marrë ne Shqiperi 22 Vitet e Fundit

Islami dhe Shkenca Shqiptare


TIRANE- Kreu i Bashkësisë Qeveritare Shqiptare, Sali Berisha, duke folur në Konferencën Shkencore të Bashkësisë Islame të Shqipërisë, ka deklaruar se udhëheqësit shpirtërore të kombit së bashku me udhëheqësit shkencorë të tij e meritojnë vendin e tyre të pamerituar në histori. “Roli dhe kontributi i udhëheqësve shpirtëror dhe shkencor të kombit, të besimit mysliman, ortodoks, katolik dhe shkencor në kete 100-vjetor te pavarësisë së Shqipërisë është injoruar dhe është harruar dhe kjo është shumë e vërtetë. Për diktatorin në Shqipëri armik më te egër se besimet tek zoti, shkenca dhe filmat dekadente fantastiko-shkencore nuk kishte. Ndaj dhe ai ndërmorri ndaj … Vazhdoni leximin Islami dhe Shkenca Shqiptare