An


duke qarë e duke ikur duke u ndezur e duke u fikur duke ngare e duke zbritur po vajtoj me denese anes vrimes se halese si nje mut i thare ne diell do tju mbetem ne kujtese. lum e det do çaj me not do vajtoj  do qaj me lot lakuriq dhe i krekosur tru e shpirt i nakatosur gjakatar e zemerderr nga frika me benin nder.   jam “ne ikje” jam “ne detyre” jam i poshter jam i ndyre kur ju qani bashk me mua me villet e qeshura ne fytyre. se pas vdekjes mbiu ngordhja une nuk zbrita … Vazhdoni leximin An

Shkencetaret Shqiptare Fotografojne Pordhen


Nderkohe qe opinioni publik eshte i preokupuar me fenomenin e fotografimit te votes, nje lajm shkencor e ka ndryshuar sado pak atmosferen politike parazgjedhore me nje arritje te madhe te shkences sone, fotografimin e pordhes. “Kjo arritje e ve shkencen tone ne te njejtin nivel pararoje me shkencen boterore” thote udheheqesi i grupit shkencor dhe njekohesisht kryetar i akademise se shkencave Gudar Beqiraj. “Ne fillim i beme X-ray te fendes, pastaj arritem deri tek radiografia e pordhes se njome.” Qe te kuptoni rendesine e ketij zbulimi mjafton tju kujtojme qe njeriu pushon se dhjeri ne breke ne momentin kur kupton … Vazhdoni leximin Shkencetaret Shqiptare Fotografojne Pordhen

Koka e Qepes per Zgjedhjet (KQZ)


Zgjedhje, dita e klimaksit te procesit demokratik ne te cilen qytetaret (por edhe fshataret) te veshur me rrobat e tyre me te mira shkojne ne qendrat e votimit, ku pasi ekzaminojne me kujdes programet e partive te ndryshme politike dhe ideologjite respektive, votojne sipas instiktit te zemres dhe procesit logjik te mendjes per te permiresuar qeverine e ardhshme. Diten e zgjedhjeve, por edhe ditet perpara saj, njerezit diskutojne me miqte dhe te njohurit alternativat qe u paraqiten per te zgjedhur ne nje menyre te pergjegjshme, te qete dhe civile. Megjithese mund te kene diferenca te theksuara opinioni mbi keto alternativa, … Vazhdoni leximin Koka e Qepes per Zgjedhjet (KQZ)

Zbulohet rrota e qerres që solli Ismail Qemalin në Vlorë.


VLORË — Si një lajm që do ti bashkojë të gjithë shqiptarët kudo ku janë, në një festim jubilar, u raportua që sot fshatari Gani Sqepari nga Panajaja e Vlorës, zbuloi pjesë nga qerreja që ngeci në baltë duke sjellë Ismail Qemalin në Vlorë në vitin 1912. Nga këto pjesë bie në sy rrota e qerres, e cila duket akoma në gjendje të mirë pune, megjithëse u thye gjatë përdorimit te saj si rrotë, 100 vjet më parë, duke u rrotulluar për të sjellë Ismail Qemalin në Vlorë. “Kjo rrotë, e cila filloi të rrokullisë rrotën e historisë sonë si … Vazhdoni leximin Zbulohet rrota e qerres që solli Ismail Qemalin në Vlorë.

rritet prodhimi i tapave


TIRANE — Shume pak njerez e dine qe Shqiperia qendron ne pararoje te prodhimit te tapave ne bote. Tapa, ky objekt ne forme cilindrike me prejardhje pemore qe perdoret per te mbyllur shishen e rakise, te vajit, uthulles, veres ose edhe cdo lloj shishe tjeter, eshte me shume rendesi per ekonomine e vendit ku keto lengje perdoren shume. Si nje element me rendesi vitale ne ekonomine kombetare, ky objekt ka frymezuar shume anetare te akedemise se shkencave ne projekte studimore te orientuar drejt shkences se tapologjise. Tapologjia, kjo dege e re e matematikes qe po lind pikerisht ketu tek ne, … Vazhdoni leximin rritet prodhimi i tapave

Pemët dhe Shqiptarët


Pas suksesit te tij kombëtar me librin “Bimët dhe Shqiptarët” bimëdashësi i njohur dhe shkencëtari i palodhur Lufter Xhuveli, i ka kthyer sytë nga pemët. Në një libër të ri të titulluar “Pemët dhe Shqiptarët,” profesor Xhuveli mbron tezën e propozuar nga ai vetë, që pemët përpiqen të mbysin njera tjetrën. “Cdo gjë fillon me dy fara peme të mbjellura disa metra larg njëra tjetrës në tokë” – tha profesor Xhuveli përpara një paneli shkencëtarësh, dijetarësh dhe druvarësh në ambientet e akademisë së shkencave. – “Të shohesh ti pas 20-30 vjetësh se si këto dy pemë do ti hidhen njëra … Vazhdoni leximin Pemët dhe Shqiptarët

Gjuhetaret Shqiptare i shtojne germen “W”, alfabeti shqiptar tani me 37 germa.


TIRANE — Pasi kaluan me shume se 100 vjet nga krijimi i alfabetit shqiptar duke ecur ne gjurmet e Mjedes, Cajupit dhe Cerciz Topullit, gjuhetaret e sotem te gjuhes shqipe si Jorgo Bulo, Fatos Tarifa, e te tjere iu perveshen punes per ta ribere edhe njehere kete alfabet ne pershtatje me kohet moderne, duke na sjelle pas afer 10 vjet pune intensive germen “W”. Germa “W” e shqiptuar “VolksVagen” do te vendoset fiks pas germes “ZH” ne alfabetin e ri shqiptar te propozuar nga gjuhetaret e akademise se shkencave te Shqiperise. Kjo germe qe deri me sot i ka munguar … Vazhdoni leximin Gjuhetaret Shqiptare i shtojne germen “W”, alfabeti shqiptar tani me 37 germa.

i porsalinduri humbet shpresat “ky vënd nuk bëhet”


Në një rekord të ri që i ka habitur praktikuesit e profesionit mjeksor, njeriu i porsalindur A. S., ka humbur çdo shpresë që pas 6 ditësh jetë në Shqipëri, që “ky vënd edhe mund të bëhet ndonjëherë”. “Kjo thyen çdo rekord” – tha drejtori i pavionit obsetrik Gaqo Guva, – “Sa hapi sytë, kjo foshnjë hodhi një vështrim rrotull prej plaku 60-vjeçar të vrarë nga jeta. Në gjithë karrierën time nuk kam parë dicka të tillë!” “Ai megjithëse 6 ditësh, kupton realitetin e zymtë që njerëzit e tjerë përpiqen ti shmangen çdo ditë e çdo orë e çdo minutë e me çdo … Vazhdoni leximin i porsalinduri humbet shpresat “ky vënd nuk bëhet”