Myslimanet zbuluan Henen! “thot Erdogani”


Pas debatit qe ngjalli me deklaraten qe kontinentin Amerikan e zbuluan myslimanet tre shekuj perpara Kolombit, presidenti turk Taip Rexhepi (Erdogani) tani pritet te ngjalle nje debat te ri duke thene qe myslimanet ishin te paret qe zbuluan Henen. “Ajo e Kolombit nuk diskutohet fare” tha Erdogani gjate nje vizite tek sarajet e kompanise Kurum ne Elbasan, “e ka shkruar vet Kolombi ne ditarin e tij qe kur mberriti ne brigjet e Kubes pa nje xhami ne maje te nje kodre ku gjeti nje turrme vendasish lekurekuq qe i faleshin Allahut lakuriq.” “por, ju nuk dini akoma kete punen e … Vazhdoni leximin Myslimanet zbuluan Henen! “thot Erdogani”

Shkencetaret zbulojne qe Zoti evoloi nga Majmuni


Planeti Toke – Ngaqe ka ngelur shume pak dyshim mbi origjinen e njeriut, stregjysherit e te cilit ishin majmune, shkencetaret tani jane afer zgjidhjes se nje misteri akoma me te madh, origjines se Zotit. Ajo qe kane gjetur nuk duhet tju cudise. Paraardhesi i Zotit te plotfuqishem ishte nje Majmun i plotfuqishem, i cili eventualisht filloi te ece mbi dy kembe e me pas u largua lart ne qiell ku eshte edhe sot e kesaj dite.   “Evolucioni i Zotit erdhi gradualisht, ” thote njeri nga drejtuesit e studimit. “por disa tipare te Majmunit nga i cili rrodhi mbeten dhe … Vazhdoni leximin Shkencetaret zbulojne qe Zoti evoloi nga Majmuni

entuziastet e teorive te konspiracionit te entuziazmuar serish


pak momente pasi cifutet ia mbathen[/caption] Ndersa viktimat akoma luftojne per ti mbijetuar sulmit mbi maratonen e Bostonit, entuziastet e teorive te konspiracionit e kane gjalleruar internetin me teorite e tyre mbi kete ngjarje. “Disa cifute qe po vraponin ne maratone e kaluan finishin me vrap vetem disa sekonda perpara shperthimit” thote Infowars.com, nje websit qe i dedikohet zbulimit te se vertetes konspirative, sado konspirative te jete ajo <. "Duket qarte ne video sesi ata i nxituan hapat pak perpara momentit te shperthimit." "Ne te njejten kohe shihen qarte ne video disa njerez qe i largohen vendit ku jane bombat, disa … Vazhdoni leximin entuziastet e teorive te konspiracionit te entuziazmuar serish

Talibanet homoseksuale urdherojne veshjen me perce te burrave


Afganistan – Nje grup talibanesh ka nxjere nje urdherese, ose sic quhet ndryshe fatwa, e cila kerkon qe burrat te vishen ne menyre modeste, ne menyre qe te mos ndezin epshin e atyre qe i terheq i njejti seks. Sipas tyre, veshja e burrave me veshjen burkha, e cila e mbulon njeriun nga maja e kokes deri tek maja e gishtit te vogel te kembes, dhe lejon vetem disa vrima te vogla para syve per te pare, do te sjelle shume perfitime te tjera per shoqerine myslimane, duke zgjidhur nje here e pergjithmone problemin e perdhunimit, si te grave edhe … Vazhdoni leximin Talibanet homoseksuale urdherojne veshjen me perce te burrave

Kim Jong Un i habitur nga arritjet e Shqiperise, “ju jeni superfuqi”


I dashur populli shqiptar. Un jam Kim Jong Un, udheheqesi i lavdishem i republikes popullore te Korese se Veriut. I kam ndjekur me kujdes ngjarjet e fundit ne vendin tuaj, sepse e dua shum. Arritjet tuaja ne shkence, teknike dhe kulture po i japin fund hegjemonise amerikane ne keto fusha ne bote njesoj sic i dha fund bomba jone atomike hegjemonise se tyre ushtarake. Ju pershendes edhe njehere nga fundi i zemres dhe nga zemra e fundit per arritjet tuaja superfuqore. Lart e me lart! Shume e me shume! Thelle e me thelle! Super e me super! Fort e me … Vazhdoni leximin Kim Jong Un i habitur nga arritjet e Shqiperise, “ju jeni superfuqi”

Doreheqja ime (nje mesazh nga Papa ne opozite)


Te dashur miq, Degjova qe “doreheqja” ime eshte perfolur ne te gjitha gjuhet e botes, madje edhe ne gjuhen tuaj shqipe ku fjala “doreheqje” nuk kuptohet mire. Tani qe nuk jam me Pape, ndoshta eshte e udhes te reflektoj mbi kohen gjate te ciles isha Pape, dhe tju them nja 2-3 gjera me nje lloj sinqeriteti qe nuk mund ta shprehja me pare, per shkak te detyres. Ato 8 vjet si kreu i kishes katolike mund tju them qe kane qene disa nga vitet me interesante te jetes sime. Shperndava mesazhin e bibles neper bote, per paqe, harmoni dhe si … Vazhdoni leximin Doreheqja ime (nje mesazh nga Papa ne opozite)

Me te qeshur me ta ngjeshur


Pasi e kuptoi faktin qe humori nuk ka lek, komiku Italian Beppe Grillo, dhe platforma e tij politike “anti-politike” (sipas fjaleve te tij), triumfoi ne zgjedhjet e fundjaves ne Itali. Beppe i beri Italianet te qeshin pas suksesit te tij elektoral ne sapun-operen politike Italiane, e cila perfshinte edhe aktore te tjere te njohur si Silvio Berluskoni. “Sinqeriteti eshte ne mode” shpalli Beppe ne twitter pasi dolen rezultatet. Me sinqeritet Beppe nuk le as politikan e as prift pa thumbuar, sikurse beri kur tha qe prifterinjte katolike te lejohen te martohen e te bejne femije, “keshtu qe te mos prekin … Vazhdoni leximin Me te qeshur me ta ngjeshur

Gruaja muslimane shpreson qe ne “Diten e dashurisë për profetin” burri te eksitohet per te, ishallah


ISLAMABAD — Pak a sikletosur diten e sotme gruaja myslimane Fatma Qeramudin, duke pare burrin e saj Qeramut Qeramudin te niset per nje tjeter proteste antiamerikane me rastin e “Dites se dashurisë për profetin,” shpreson qe nje dite prej ditesh ai te shprehe te njejtin pasion per te ne krevat. “Ah sa do te doja qe ai te shprehte te njejten histeri qe shpreh ndaj armiqve qe na shajne profetin, me mua.” mendoi Fatma duke mbyllur syte e duke prekur dyshemene me balle. “Sapo degjon per dike qe ka vizatuar profetin, nje drite e keqe ndizet ne syte e tij. Ai … Vazhdoni leximin Gruaja muslimane shpreson qe ne “Diten e dashurisë për profetin” burri te eksitohet per te, ishallah

Askush nuk vdiq si rezultat i kesaj karikature


Publikimi i nje karikature e cila ofendon 4 besime te ndryshme fetare, ne te cilat aderon shumica e popullsise se botes, nuk shkaktoi sot asnje vdekje ose lendim. Fotografia ne fjale, e cila tregon Moisiun, Jezu Krishtin, Buden dhe perendine Hindu Ganesha ne nje akt seksual te realizuar ne grup, u publikua sot ne internet ne oren 6 te mengjesit nga nje karikaturist i njohur i cili vazhdoi te jetoje si cdo dite tjeter ne shtepine e tij ne Los Angelos, pa e ndryshuar emrin, punen, apo vendin ku e pi kafene e mengjesit, shkurt i pa-kercenuar nga askush. Disa besimtare … Vazhdoni leximin Askush nuk vdiq si rezultat i kesaj karikature

Nishani ngushellon Obamen: “Kjo gje nuk mund te ndodhe kurre ketu tek ne”


TIRANE — Duke marre shkas nga rreagimet violente ne boten muslimane ne lidhje me nje film amerikan qe e portretizon profetin Muhamet si pedofil, rreagime te cilat kane sjelle deri tani vdekjen e ambasadorit amerikan ne Libi dhe demtimin e ambasades amerikane ne Jemen, presdenti Nishani e ngushelloi presidentin Obama duke nenvizuar midis te tjerave qe ne Shqiperi, megjithese vend mysliman, nuk ka patur e as do te kete ndonjehere asnje rreagim te tille. “Ndaj ju siguroj dhe njehere qe ambasadorin Arvizu dhe cilindo nga stafi i tij nuk ka sesi te kete fatin e kolegut te tij ne Libi … Vazhdoni leximin Nishani ngushellon Obamen: “Kjo gje nuk mund te ndodhe kurre ketu tek ne”