Skenderbeu


“Nuk isha unë që ju solla lirinë. E gjeta mu këtu.”  Ky plakushi muskuloz ketu me lart duke ndare njerez ne dysh me shpaten e tij te madhe eshte Skenderbeu. Per ata qe nuk e dine akoma, Skenderbeu eshte heroi kombetar i kombit tone. Duhet te jesh komplet trung rrapi me doktorature nga UET ose UFO ose ndonje “U”niversitet tjeter Shqiptar qe mos te dish kaq gje. Te ishte Skenderbeu gjalle sot do te ta priste koken si bostan e do ua jepte kalamaqve per te lozur futboll, sepse nje koke bosh nuk hyn ne pune per asgje tjeter. Sidoqofte … Vazhdoni leximin Skenderbeu

zbulohet teknike e re per te penguar idiotet nga postimi i mendimeve te tyre ne internet


Nje grup i te drejtave te njeriut ka propozuar nje teknike te re e cila kontrollon qe ti je njeri (me te gjithe kuptimin e fjales) perpara se te dergosh nje koment ne nje faqe interneti. Thenie te politikaneve shqiptare perbejne shumicen e materialit pyetesor. Dikush qe bie dakord me dicka qe thuhet nga nje politikan shqiptar eshte krejtesisht idiot dhe si i tille filtrohet ne nje websit fallco i cili mbledh komentet e pavlere, duke shpetuar kesisoj permbajtjen aktuale te faqes nga ndotja qe vjen nga jashteqitja mendore e njerezve me kapacitet deficitor mendor. Studiuesit suedeze qe shpiken kete … Vazhdoni leximin zbulohet teknike e re per te penguar idiotet nga postimi i mendimeve te tyre ne internet

Pemët dhe Shqiptarët


Pas suksesit te tij kombëtar me librin “Bimët dhe Shqiptarët” bimëdashësi i njohur dhe shkencëtari i palodhur Lufter Xhuveli, i ka kthyer sytë nga pemët. Në një libër të ri të titulluar “Pemët dhe Shqiptarët,” profesor Xhuveli mbron tezën e propozuar nga ai vetë, që pemët përpiqen të mbysin njera tjetrën. “Cdo gjë fillon me dy fara peme të mbjellura disa metra larg njëra tjetrës në tokë” – tha profesor Xhuveli përpara një paneli shkencëtarësh, dijetarësh dhe druvarësh në ambientet e akademisë së shkencave. – “Të shohesh ti pas 20-30 vjetësh se si këto dy pemë do ti hidhen njëra … Vazhdoni leximin Pemët dhe Shqiptarët

Gjuhetaret Shqiptare i shtojne germen “W”, alfabeti shqiptar tani me 37 germa.


TIRANE — Pasi kaluan me shume se 100 vjet nga krijimi i alfabetit shqiptar duke ecur ne gjurmet e Mjedes, Cajupit dhe Cerciz Topullit, gjuhetaret e sotem te gjuhes shqipe si Jorgo Bulo, Fatos Tarifa, e te tjere iu perveshen punes per ta ribere edhe njehere kete alfabet ne pershtatje me kohet moderne, duke na sjelle pas afer 10 vjet pune intensive germen “W”. Germa “W” e shqiptuar “VolksVagen” do te vendoset fiks pas germes “ZH” ne alfabetin e ri shqiptar te propozuar nga gjuhetaret e akademise se shkencave te Shqiperise. Kjo germe qe deri me sot i ka munguar … Vazhdoni leximin Gjuhetaret Shqiptare i shtojne germen “W”, alfabeti shqiptar tani me 37 germa.

Bimët dhe Shqiptarët


TIRANE — Prof. Lufter Xhuveli, një personalitet i shkencës dhe bimësisë, ka paraqitur punimin e tij të fundit, “Bimët dhe Shqiptarët” në ambientet e akademisë së shkencave dhe bimëve të Shqipërisë. “Shqiptarët janë shumë të lidhur me bimët, që nga bari, hithësat, ferrat, kanabis sativa e deri tek lakrat, hudhrat e qepët” tha Prof. Xhuveli gjatë kumtesës së tij të ndjekur me vëmendje nga një audience njerëzish që vegjeton në mes të llumit dhe plehut akademiko-shkencor shqiptar. “Ka disa që i paragjykojnë shqiptarët për shkak të kësaj lidhjeje” – shtoi profesor Xhuveli, “mirëpo ata nuk e kuptojnë se këto bimë kanë rrënjë të … Vazhdoni leximin Bimët dhe Shqiptarët

Zbulohet nje lloj i ri majmuni


Pikerisht kur kujtonim se i njihnim te gjithe majmunet e botes, shkencetaret njoftojne mbi zbulimin ne republiken afrikane te kongos te nje specie majmuni te panjohur me pare, te cilit ia kane vene emrin “Cercopithecus lomamiensis (lesula).” Interesant gjithashtu mbetet fakti, qe disa jave perpara ketij zbulimi, ne Spanje u zbulua nje depiktim i nje profeti i cili ngjan shume me majmunin e sapopermendur. Emri i profetit nuk dihet akoma me saktesi ose po mbahet qellimisht i fshehte. Vazhdoni leximin Zbulohet nje lloj i ri majmuni

Zbulime Shkencore


 Shkencetaret zbuluan tekniken e manipulimit te endrrave te minjve duke i hapur rrugen keshtu nje dege te re te shkences te quajtur “Inxhinjeri Endrrash”. Sipas studiuesve te gjitha kafshet enderrojne, bazuar ne eksperiencat e tyre ditore, impulse te ndryshme akustike gjate gjumit te kafshes e sinjalizon trurin te enderroje ate qe zgjedh stimulanti. Artikulli i plote eshte ketu. Zbulohet geni i budallallekut. Ndersa ngelet akoma nje teme e diskutueshme se kush eshte budalla e kush jo, disa tipare si mungesa e fokusimit, mungesa e aftesise per te aresyetuar ose mungesa e aftesise per te perpunuar informacionin sensoral jane identifikuar nga … Vazhdoni leximin Zbulime Shkencore

Majmuni meson te beje kerkime shkencore


Sipas nje lajmerimi per shtyp te “Laboratorit te Primateve” ne Universitetin Planetar te Amerikes, majmuni i quajtur Mashuku, ka arritur te mesoje si te zhvilloje kerkime rudimentare shkencore perbri studiuesve te tjere, njesoj si keta te fundit. Kjo eshte nje arritje qe deri me dje konsiderohej e pa-arritshme nga shkenca, sepse Mashuku tanime mund te sfidoje aftesite kerkimore shkencore te cdo lloj profesori ne cilindo nga 100 universitetet Shqiptare, qe nga universiteti me i ri privat “Planet of Apes University” e deri tek me i vjetri qe akoma mbetet “Universiteti i Tiranes”. I afte te kopjoje me perpikmeri veprimet kerkimore shkencore … Vazhdoni leximin Majmuni meson te beje kerkime shkencore

Shkencetaret vertetojne qe te gjithe librat fetare jane pjelle e idiotizmit njerezor


Profesor Julius Sanreso, i “Institutit te Kerkimeve Historike” ne Washington DC, publikoi kohet e fundit permbledhjen e nje studimi 5-vjecar, i cili verteton pa asnje fije dyshimi qe “te gjithe librat fetare jane lajthitje njerezore”, permbledhjen e te cilit mund ta lexoni te plote ketu. Nje hipoteze e ngritur shpesh, po deri me sot e pa-vertetuar me rigorozitet shkencor, mund te quhet tanime e zgjidhur dhe keshtu mund ti hape rrugen nje kapitulli te ri ne historine e njerezimit. Tani qe nuk ekziston me asnje dyshim mbi kete hipoteze, pritet qe shkencetaret te studiojne nje hipoteze te re mbi kapacitetin dhe … Vazhdoni leximin Shkencetaret vertetojne qe te gjithe librat fetare jane pjelle e idiotizmit njerezor

Tani qe misioni i marsit nuk zbuloi shenja jete jashtetoksore, shkencetaret i kthejne syte nga dielli


Zyrtarisht Nasa konfirmon, megjithe disa foto qe duket se tregojne marsiane me karakteristika anthropoligjike, qe marsi nuk ka jete jashttokesore. Ky lajm i ka bere shume shkencetare te konkludojne qe “nuk ia vlen te germojne me atje se nuk ka gje qe ia vlen.” Disa prej tyre po i kthjene syte nga dielli me idene e nje eksplorimi te mundshmem te tij ne 40 vitet e ardhshme per shenja jete dhe alienesh. Te ndergjegjshem mbi kostot dhe veshtiresite e ketij misioni te ri njeri nga shkencetaret e lartpermendur tundi koken dhe pohoi, “eshte 1000 here me veshtire dhe me shtrenjte, … Vazhdoni leximin Tani qe misioni i marsit nuk zbuloi shenja jete jashtetoksore, shkencetaret i kthejne syte nga dielli